Free delivery
MK 2 g
Brand: Schoeps
Product code: MK 2 g
Omni-directional Capsule for CMC Preamplifiers More information
Schoeps MK 2 g Omnidirectional Microphone - real pressure transducer, flat frequency response (20 Hz - 20 kHz), corrected for the free (near) sound field, for use close to the sound source (frontal sound incidence).
- 15 mV / Pa sensitivity
- 11 dBA equivalent noise level, 83 dBA S/N, 130 dB max SPL
- Colour: Grey
Parameters
| Color | Yellow |
|---|---|
| Sensitivity | 17 mV/Pa |
| Frequency range | 20 Hz - 28000 Hz, 20 Hz - 40000 Hz |
| Weight | 17 g |
| Material | Brass |
| Max spl (1% thd) | 130 dB SPL, 134 dB SPL |
| Distance - signal - noise | 84 dB |
| Diameter | 20 mm |
| Directionality | Omnidirectional |
| Microphone type | Pressure Gradient/Interference Receiver Condenser |
| Intended for | Schoeps CMC, Schoeps CMC6 |
Offered services
Service and development of audio equipment
More informationProduction of custom cables
More informationMicrophone connector wiring
More informationWhy buy from us
SPECIALISTS IN FILM AND TELEVISION TECHNOLOGY
FAST DELIVERY AND FREE SHIPPING OVER 3000 CZK
MANY ITEMS IN STOCK FOR IMMEDIATE DELIVERY



