VideoMic Pro+
Compact Directional On-camera Microphone More information
The RØDE VideoMic Pro+ is a new addition to the best-in-market on-camera category. It is a true shotgun microphone designed for use with camcorders, DSLR cameras and portable audio recorders as a source of primary and reference audio.
Still with the best-in-class Rycote Lyre suspension system onboard, the VideoMic Pro+ improves on the existing VideoMic Pro capsule/line tube and windshield, plus boasts a host of new features.
Automatic Power Function (with plug-in power availability) is perfect for the run-and-gun shooter, automatically turning the microphone off when unplugged from the camera.
Built-in Battery Door makes replacing the battery a breeze - plus it won't get lost.
Power options the VideoMic Pro+ can be powered by the all-new and included RØDE LB-1 Lithium-Ion Rechargeable Battery, 2 x AA Batteries or continuously via Micro USB.
Digital Switching - will ensure the user has ultimate capture of the audio signal at the source, reducing post production and editing times.
The Digital Switching includes:
- 2-Stage High Pass Filter to reduce low frequencies such as rumble from traffic or air conditioning
- 3-Stage Gain Control, with +20dB function – designed to improve audio quality on DSLR or mirrorless cameras
- High Frequency Boost will boost high frequencies enhancing detail and clarity in the recording
- Safety Channel to help ensure the signal does not clip when unexpected spikes occur
- Automatic Power Function with plug-in power
- Power via LB-1, 2 x AA Batteries, Micro USB
- Ships with LB-1 Lithium-Ion Rechargeable Battery, Detachable 3.5mm TRS Cable, Micro USB Cable
- Built-in Battery Door
- Optimised Windshield Shape
- Digital Switching
Parameters
| Color | Black |
|---|---|
| Length | 170mm |
| Equivalent level of noise | 14 dB-A |
| Frequency range | 20 Hz - 20000 Hz |
| Weight | 122 g |
| Connector | Jack TRS 3.5mm (right angled) |
| Material | Rubber, Plastic, Foam |
| Max spl (1% thd) | 133 dB SPL |
| Power suplies | 2 x AA batteries, USB 5V, LB1 |
| Directionality | Super-cardioid |
| Microphone type | Pre-polarised condenser microphone |
| Output impedance | 200 Ω |
| Height | 111 mm |
| Width | 66 mm |







