CU-44X (with S-44XII)
Transformerless two way capsule microphone with elastic suspension More information
The Sanken CU-44X sets a new world standard for music recording.
It is the first transformer-less model in a new line of high quality microphones which feature the world's only dual-capsule condenser design. The transparent characteristics of SANKEN microphones have made them the preferred choice for digital recording throughout the world.
Used by engineers worldwide, it is a microphone which delivers a completely natural, uncolored sound. The special two-way transducer provides a totally flat frequency response. The CU-44X is also suitable as an announcer and narration booth microphone in TV and Radio stations. Its distortion-free performance is renowned worldwide. This microphone offers a pure cardioid pattern with low proximity effect.
Parameters
| Color | Matte black, Black |
|---|---|
| Sensitivity (nominal at 1khz) | 20 mV/Pa |
| Length | 15,6 cm |
| Equivalent level of noise | 15 dB-A |
| Frequency range | 20 Hz - 30000 Hz |
| Weight | 430 g |
| Connector | XLR-3M |
| Max spl (1% thd) | 140 dB SPL |
| Power suplies | 48 V phantom |
| Current consumption | less than 4 mA |
| Diameter | 45,5 mm |
| Directionality | Cardioid |
| Microphone type | Condenser - electret |
| Output impedance | 150 Ω |