1) Pořiďte si externí mikrofon

Všechny dnešní zrcadlovky mají vlastní interní mikrofon, jeho kvalita ovšem bývá poměrně nízká a mikrofon zpravidla snímá zvuk ze všech stran, takže v záznamu uslyšíte mnoho ruchů, které ani nejsou v záběru, ale do videa prostě “prolezou” z okolí. Prvním krokem je pořídit si slušný externí mikrofon, který lze zpravidla velmi snadno umístit do sáněk blesku. Mezi oblíbené pro příznivý poměr cena/výkon patří např. Rode VideoMic Pro

2) Používejte ochranu proti větru

Může se to zdát jako zbytečná investice, ale chlupy na mikrofon (někdy nazývané dead-cat) byste měli používat vždy když natáčíte venku. I slabší poryvy větru vytvářejí tlak na který jsou mikrofony velmi citlivé a zvukový záznam to může snadno zcela znehodnotit.

3) Vždy používejte sluchátka!

Většina novějších DSLR i bezzrcadlovek vedle vstupu pro mikrofon (zpravidla 3,5mm stereo jack) nabízí i výstup pro sluchátka. Minimálně v případě záznamu rozhovoru byste měli poslouchat co nahráváte - alespoň orientačně budete schopni kontrolovat, zda není daná lokace příliš hlučná, zda zvuk není přebuzený, i jestli váš foťák vůbec nějaký zvuk nahrává.

4) Zkontrolujte nastavení zvuku

Každý foťák má v některém menu možnost nastavení úrovně zvuku - vždy se ujistěte, že zvukový signál není příliš slabý, ale také nesmí být příliš silný - měl by se pohybovat v horní polovině ukazatelů, ale nezasahovat “do červené,” pak by totiž mohlo docházet i ke zkreslení (přebuzení) zvuku, které je nevratné. Pokud je to možné, nastavte si ve zobrazení displeje/hledáčku i zvukové ukazatele, tak abyste i během natáčení viděli, že úrověň zvuku je v pořádku.

5) Vyberte správný mikrofon

Každá situace a každé prostředí si zpravidla žádá individuální přístup a stejně jako vhodně zvolený objektiv i světlo pro danou scénu, měli byste správně zvolit i mikrofon. Směrový mikrofon na kameře dodá věrný zvuk ilustračním i dokumentárním záběrům, ale v mnoha situacích nebude stačit, zvlášť pokud je klíčovým záznam rozhovoru. V reportážním prostředí může být ideálním řešením “handka” v ruce reportéra nebo “tágo” v rukou zvukaře. Pro mnoho situací je však nejsnazším a mnohdy i nejlepším řešením tzv. klopový  mikrofon. S ohledem na rozpočet můžete volit drátový či bezdrátový systém.

6) Vyberte vhodnou lokaci pro natáčení

Pokud víte, že budete natáčet i zvuk, mějte na paměti, že vhodně zvolená lokace vám usnadní spoustu starostí. V exteriéru se hodí vyhnout se rušným silnicím, letištím, dětským hřištím i vodopádům. Pokud budete natáčet uvnitř, útulně zařízený byt bude mít určitě lepší akustiku než prázdné skladiště nebo školní chodba.

7) Dostaňte mikrofon co nejblíže

Intenzita zvuku klesá exponenciálně se vzdáleností. V praxi to znamená, že sebelepší mikrofon nebude mít dobrý zvuk, pokud bude příliš daleko od zdroje zvuku - tedy zpravidla úst. Pokud chcete natáčet z větší vzdálenosti, můžete použít prodlužovací kabel a mikrofon dostat blíž scéně. I obyčejný studiový stativ může posloužit jako držák vašeho mikrofonu!

8) Ujistěte se, že všechno funguje

Práce zvukaře může leckdy probíhat hladce, ale za předpokladu, že je vše dobře připraveno. Není nic horšího, než když na place zjistíte, že vám chybí nějaký kabel nebo že nemáte náhradní baterie. Pokud nahráváte důležitý rozhovor, vše si důkladně připravte, vyzkoušejte ještě před natáčením a hned po natáčení se ujistěte, že jste vše nahráli a to včetně zvuku. Nesčetněkrát jsem zažil situaci, kdy bylo nutné něco přetočit nebo úplně vyhodit, protože zvuk nestál za nic.

9) Nahrávejte zvuk externě

Ačkoliv je to v některých ohledech složitější, v profesionální práci se téměř vždy používá tzv. duální systém. Zvuk a obraz se nahrává zvlášť a podle klapky i timecode se synchronizuje až ve střižně. (Více k tomuto tématu si řekneme v některém z následujících článků.) Externí rekordéry mají více možností, pohodlnější ovládání, kvalitnější předzesilovače než zrcadlovky i kamery a především - umožňují nahrávat v nekomprimované kvalitě i více než dvě stopy. Existují i rekordéry, které jsou hybridem pro použití s DSLR i bez něj - Příkladem špičkového kompaktního rekordéru může být např. MixPre3

10) Najměte si zvukaře

Výše zmíněný systém bude někdy chtít trochu zkušeností a může vyžadovat obsluhu další osoby. Můžete poprosit kamaráda nebo popřemýšlet o tom, jestli není u určitých projektů vhodnější si najmout zvukaře - výsledek to posune o úroveň výše, vy budete mít méně starostí a budete se moci více soustředit na svou práci.