Můj život s MCR 54
Wisycom uvedl relativně nedávno čtyř kanálový, plně diverzitní přijímač, který vyniká skvělými parametry a s ohledem na to, co se skrývá uvnitř, velmi malou velikostí (standardní SuperSlot). Spolu se čtyřmi vysílači se navíc v setu, v současné době, dostáváme na velmi zajímavou cenu. Setu dvou kanálů konkurenčních značek. Uf!
Pojďme se podívat na zoubky tohoto přijímače. Musím ale na začátku tohoto článku podotknout, že jsem prostým uživatelem, nikoli elektro inženýrem a navíc jsem s Wisycom zařízeními neměl před jeho pořízením širší zkušenosti. Což můžeme brát i jako pozitivní zprávu - budu rozebírat mé osobní zkušenosti na rovině čistě uživatelské, Wisy začátečnické, címž vlastně ukážu jak “User-Friendly” zařízení je. (A možná mě i můžete v komentářích pod blogem opravit.) Nedočtete se ani detailní parametry přijímače, božuru možno stáhnout na stránkách Wisycom. Tudíž, opravdu uživatelsky…
Přijímač je opravdu malý a lehký, je až s podivem jak do těla přijímače italští inženýři z Tombola v Itálii všechnu tu magii nacpali. Ale podařilo se, a když jsem poprvé držel přijímač v dlani, opravdu jsem si mohl hlavu ukroutit. Osm přijímačů (2 x 4 kanály), všechny filtry potřebné k odrušení pod a nad zvoleným pásmem, DSP procesor na compandery jiných značek, nemluvě o opravdu velmi velmi velmi širokým pásmem, kam je možno přijímač(e) odladit (470MHz až 800MHz + pásmo 940MHz až 960MHz pro ?).
Nyní je ale na místě podotknout, že nic není úplně zadarmo a vše toto je decentě vykoupeno z mého pohledu dvěmi malými, ale ne zase zanedbatelnými, slabinami.
- Zaprvé - přijímače lze opravdu naladit v celém pásmu, ale nutno brát na vědomí, že všechny se musí držet pouze v pásmu 32 Mhz (podle slov Wisycomu čtyř TV kanálů). Tedy uživatelsky - kam naladíte první přijímač, tam musí být naladěny i ony tři ostatní (tabulku Wisy kanálů možno vygooglovat). Samozřejmě mi nedalo a zkusil jsem jeden přijímač naladit jinam (do dříve užívaného 700+MHz pásma) a LEDka u příjače se rozblikala (rozblikání LED detekuje “alarm”). A opravdu, když se vysílač vzdálil od antén (2-4m), signál rapidně klesal až se úplně ztratil.
- Zadruhé - celý přijímač se v brašně (CL2 ani MRK16 nevlastním) velmi zahřívá. Ampér metr mi naznačil, ze spotřeba při 12V baterii je cirka 220mA. Výrobce uvádí, že lze napájet od 5V do 18V. Velmi velké rozpětí. Ale nutno si uvědomit, že MCR54 obsahuje celkem 4 plně diverzitní přijímače a spotřeba a ztrátový tepelný výkon prostě musí odpovídat tomuto faktu. Dvakrát se mi během letního velmi horkého dne stalo, že se mi příjmač zrestartoval a okamžitě jsem se naučil neužívané kanály vypnout, nepoužívat a tak šetřit příkon/tepelné vyzařování… (poznámka JANZ AUDIO: Toto není vlastnost produktu, nemáme zpětnou vazbu, že by toto přijímače dělaly. Je možné, že se jednalo o bug ve FW prvních kusů.)
Ale tyto vroubky na kráse jsou vykoupeny všemi ostatními funkcemi a parametry. Příjemně přehledný OLED display, zobrazující vše, co potřebujete, a přehledné menu. LED diody informující o výběru diverzity, případně o “alarmu” (baterie, příjmač “out of band”,...) Rychlý scan ve zvoleném pásmu a sesynchronizování vysílačů zabere opravdu malou chvilku. Možnost připojení k PC přes USB-C, či Bluetooth usnadní custom nastavení kanálů a frekvencí, update firmware,...
Možnost využití s jinými vysílači - mnou užíváno se Sennheisery - 5212, 2000 series i Evolution.
Opravdu velmi příjemné překvapení z Itálie, musím podotknout, že pořekadlo “na nic není takový spoleh, jako na Italskou nespolehlivost” v tomto případě opravdu neplatí!